Recept: Kako napraviti jabučni ocat?



Ocat se može napraviti od brojnog voća i bilja, kako od grožđa, breskvi, šljiva, trešanja, tako i od cvijeća poput maslačaka i tratinčica. Ipak, najčešće se koristi jabučni ocat, kao začin za salate ili u pripremi drugih jela.
Domaći sirovi jabučni ocat u pripremi zadržava vrijedne vitamine, probiotike i enzime koji se inače uništavaju grijanjem prilikom proizvodnje pasteriziranog octa. Također, jabučni ocat u dućanima dolazi u plastičnim pakiranjima čiji se štetni sastojci u transportu na visokim temperaturama ispuštaju u ocat i dolaze u našu prehranu.
Potrebni sastojci:
  • velikih jabuka ili kore od 10 jabuka,
  • filtrirana ili prokuhana pa ohlađena voda,
  • 1 šalica meda ili pola šalice šećera.
Oprema:
  • 1 staklenka od 2 litre,
  • pamučna gaza,
  • čvrsta plastična gumica.
Priprema
  1. Jabuke prvo dobro operite i narežite na manje komade. Mogu ostati i sjemenke te srce jabuke.
  2. Staklenku je prije korištenja potrebno dobro oprati i sterilizirati. Narezane jabuke ili kore stavite u staklenku. Nikako nemojte umjesto staklenki koristiti posude od nehrđajućeg čelika ili bilo kakvih metala jer ocat može iz njih izvući teške metale i kancerogeni nikal.
  3. Jabuke trebaju ispuniti barem polovicu staklenke. Zatim u staklenku ulijte vodu tako da prekrije jabuke te da ostaje oko 5 do 6 centimetara do vrha.
  4. Umiješajte med ili šećer dok se potpuno ne rastopi.
  5. Pokrijte pamučnom gazom i osigurajte plastičnom gumicom.
  6. Ostavite staklenku na toplom i tamnom mjestu 1 do 2 tjedna, miješajući jednom ili dva puta dnevno. Na površini će se formirati mjehurići kako šećer počinje fermentirati u alkohol, što ćete moći namirisati.
  7. Oko tjedan dana poslije, kada se komadi jabuke počnu spuštati na dno staklenke i osjeti se miris alkohola, potrebno je procijediti tekućinu i odbaciti komade jabuke i koru, a tekućinu vratiti u opranu i očišćenu staklenku.
  8. Pokrijte istom gazom i osigurajte gumicom. Staklenku ponovno odložite na tamno i toplo mjesto na još 3 do 4 tjedna kako bi se alkohol pretvorio u kiselinu uz pomoć dobrih bakterija. Povremeno promiješajte.
  9. Normalno je da se na dnu staklenke stvori talog, a na površini bijeli sloj. To pokazuje da je riječ o prirodnom octu bez dodataka.
  10. Povremeno kušajte ocat kako biste vidjeli je li postigao željenu kiselost. Ako ste zadovoljni, još ga jednom procijedite i izlijte u manje staklenke s čepom.
  11. Ako i nakon 3 tjedna ocat nije dovoljno kiseo, ostavite ga još jedan tjedan. Ako okus postane prekiseo, procijedite i razrijedite s malo vodedok ne bude po Vašem ukusu.
  12. Ocat uvijek čuvajte dalje od sunčeve svjetlosti. Ovakav sirovi ocat neće se pokvariti, a ako se nakon dužeg stajanja na površini opet počne formirati bijeli talog, jednostavno ga uklonite i ocat procijedite.
    Ovakav domaći ocat možete, osim u kuhinji, koristiti i u kupki za detoksifikaciju kože, kao i u oblozima za ublažavanje ozljeda i modrica.
    Izvor: Kreni zdravo

Primjedbe